До Всесвітнього дня авіації та космонавтики учні нашої школи відвідали Військово - історічний музей 13 - ї гвардійської Дніпропетровсько - Будапештської ордена Суворова II ступеня важкої бомбардувальної авіаційної дивізії. Екскурсію при військовій частині А2673 провів командир військової частини, полковник Дейнека Віктор Григорович.
Екскурсія почалася з огляду Алеї Героїв Радянського Союзу 13-ї гвардійської дивізії та майданчика зенітно-артилерійського озброєння. А далі було знайомство з експозиціями музею.
Дітям був цікавий той факт, що в нашому обласному центрі майже шістдесят років базувалася легендарна 13-та гвардійська Дніпропетровсько-Будапештська ордена Суворова ІІ ступеня важка бомбардувальна авіаційна дивізія. До її складу входили три полки, два з яких дислокувалися в Полтаві, ще один – у Прилуках. За роки Великої Вітчизняної війни в жорстоких боях з фашистами дивізія виховала 67 Героїв Радянського Союзу, а один з них, Василь Сенько, був єдиним штурманом в СРСР, удостоєний цього звання двічі.
Військово-історичний музей 13 гвардійської Дніпропетровськ-Будапештської ордена Суворова II ступеня важко-бомбардувальної авіаційної дивізії знаходиться у колишньому приміщенні штабу полку. Тут зібрали багато експонатів, що описують шлях дивізії із створення до 2004 року та основні віхи – Велику Вітчизняну війну, період холодної війни, війну в Афганістані. Особливо вражають яскраві реалістичні експозиції певних подій, що створюють ефект присутності в тому часі. Засновник музею – командир військової частини, полковник Віктор Дейнега. Також поряд з музеєм знаходиться пам’ятна капличка за його проектом.
А завершує маршрут унікальний музей просто неба – Полтавський музей дальньої авіації, на місці колишнього Полтавського військового аеродрому, який існує з 20-х років минулого сторіччя.
Після розвалу СРСР в Полтаві залишилася єдина, на території України, важка бомбардувальна авіаційна дивізія, яка остаточно розформована в 2006-му році. Всі літаки повинні були бути знищені, але в травні 2007 року, завдяки ентузіазму колишніх військових льотчиків, було створено цей музей.
До експозиції увійшли стратегічні літаки-ракетоносці Ту-160 та Ту-95МС, а також дальні літаки-ракетоносці Ту-22КП і Ту-22М3. Усі вони були носіями ядерної зброї. А також тут можна побачити двигуни, зразки авіаційного озброєння та боєприпасів (авіабомби), крилаті ракети. Учні могли не тільки роздивитися їх зблизька, а й посидіти в кабіні. |